Reno Rodeo Eighth Performance Results-June 28 - KTVN Channel 2 - Reno Tahoe News Weather, Video -

Reno Rodeo Eighth Performance Results-June 28

Posted: Updated:

As  rodeo contestants prepare for Saturday night's final round, several of them are already to take money to the bank.

The preliminary rounds of competition not only decided who advances to the finals, they also earned checks for top finishers. The big money winner here so far is Wes Stevenson, from Lubbock, Texas who won first place in both rounds of bareback riding. In the first round he had an 84. When judges added up their totals in the second round, he had an 85. He earned $3,767 for each of those first place finishes for a total of $7,534. He enters the finals as a favorite to win the championship spurs with a total of 169 points. Second place is Steven Peebles from Redmond, Ore., with 161.

Jake Wright from Milford, Utah, has also earned some big checks here. He has collected $6,018 so far in saddle bronc riding by tying for first place in both of the rounds. He also dominates the overall standings 169. Chad Ferley from Oelrichs, S.D., moved into second place after scoring 80 points during Friday night's rodeo. Ferley tied with Wright for the first round win. He has a total of 165 points on two/

The final performance begins at 7 pm Saturday where champions will be determined. Tickets are available at www.renorodeo.com or by calling 800-325-7328. For more information, please call 775-329-3877.

 
News and Notes:
Lita Scott 4WD barrel race begins at 8 am in the outdoor arena. Reno Rodeo Team Penning and Ranch Sorting begins at 9:00 am in the indoor arena. Carnival and grounds open at 11:00 am. Reno Rodeo RSNC Ranch Sorting National Championships at 1:00 pm in the indoor arena. Splash Dogs are performing in the indoor pavilion at 9:00 am, 11:00 am, 1:00 pm and top ten dogs compete in the finals at 3:00 pm. Wiener Dog Races registration at 1:30 pm and race begins at 2:30 pm Saturday afternoon.

RENO, NEV., June 28, 2013 --- Following are unofficial results from the eighth performance of the Reno Rodeo.  

Bareback Riding: 1, Taylor Price, Huntsville, Texas, 79 points on Big Bend Rodeo's Commotion Toddy. 2, George Gillespie IV, Placerville, Calif., 77. 3, Richie Champion, The Woodlands, Texas, 75. 4, (tie) Joel Schlegel, Burns, Colo., and Jerad Schlegel, Burns, Colo., 73.
 
Steer Wrestling:  1, Casey Martin, Sulphur, La., 4.6 seconds. 2, Bray Armes, Ponder, Texas, 5.6. 3, Riley York, Loyalton, Calif., 6.8. 4, Craig James Smith, Honeyville, Utah, 7.4.    

Team Roping: 1, Keven Daniel, Franklin, Tenn., and Chase Tryan, Helena, Mont., 5.0. 2, Colby lovell, Madisonville, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 5.9. 3, Justin Davis, Madisonville, Texas, and Clay O'Brien Cooper, Gardnerville, Nev., 10.5.

Saddle Bronc Riding:  1, Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 80 points on Big Bend Rodeo's Broken Trails. 2, (tie) Cody Martin, Eagle, Colo., and Troy Crowser, Whitewood, S.D., 77. 4, Chuck Schmidt, Keldron, S.d., 75.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Clint Kindred, Oral, S.D., 9.9 seconds. 2, Ben Johnson, Queen Creek, Ariz., 12.8. 3, Beau Marshall, Truth or Consequences, N.M., 19.1.   

Barrel Racing:  1, Christy Loflin, Franktown, Colo., 17.67 seconds. 2, Cindy Smith, Hobbs, N.M., 17.77. 3, Natalie Foutch, Eldora, Iowa, 17.85. 4, Danyelle Campbell, Beaumont, Calif., 17.92.   

Bull Riding: (two rides) 1, Hutch Haslam, Morgan, Utah, 79 points on Flying U Rodeo's High Noon. 2, Travis Atkinson, Lehi, Utah, 72.

RENO, NEV., -- The following are unofficial leaders through June 28, 2013. Total on two are final round qualifiers.

Bareback Riding: (First Round Winners) 1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 84 points on Big Bend Rodeo's Cajun Queen, $3,767. 2, (tie) Cody DeMers, Kimberly, Idaho, and Caleb Bennett, Santaquin, Utah, 83, $2,411 each. 4, (tie) Steven Dent, Mullen, Neb.; Clint Cannon, Waller, Texas; Matthew Smith, Leesville, La.; and Kaycee Feild, Payson, Utah; 82,each, $846. 8, (tie) Austin Foss, Terrebonne, Ore.; Steven Peebles, Redmond, Ore.; and Josi Young, Buhl, Idaho; 81, $126.(Second Round Winners)   1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 85 points on Flying U Rodeo's Comanchero, $3,767. 2, (tie) Ryan Gray, Cheney, Wash., and Jared Smith, Cross Plains, Texas, 81, $2,511. 4, Steven Peebles, Redmond, Ore., 80, $1,381. 5, Taylor Price, Huntsville, Texas, 79, $879. 6, (tie) Tom McFarland, Bowie, Texas; Josi Young, Buhl, Idaho; and Seth Hardwick, Laramie, Wyo.; 78, $502 each. (Total on Two) 1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 169. 2, Steven Peebles, Redmond, Ore., 161. 3, (tie) Josi Young, Kimberly, Idaho, and Taylor Price, Huntsville, Texas, 159. 5, (tie) Clint Cannon, Waller, Texas; Austin Foss, Terrebonne, Ore.; and Ryan Grey, Cheney, Wash.; 158. 8, (tie) Tom McFarland, Bowie, Texas, and Jared Smith, Cross Plains, Texas, 156. 10, (tie) Seth Hardwick, Laramie, Wyo., and Steven Dent, Mullen, Neb., 155. 12, Cody DeMers, Kimberly, Idaho, 154.

Steer Wrestling:  (First Round Winners) 1, Dru Melvin, Hebron, Neb., 4.0 seconds, $4,160. 2, (tie) Brad Johnson, Reva, S.D., and Morgan Grant, New Waverly, Texas, 4.1, $3,348. 4, Nick Guy, Sparta, Wis., 4.2, $2,532. 5, (tie) Wyatt Smith, Rexburg, Idaho; Sterling Lambert, Fallon, Nev.; Blake Knowles, Heppner, Ore.; and Dean Gorsuch, Gering, Neb.; 4.4, $1,176.  (Second Round Winners) 1, Hunter Cure, Holliday, Texas, 3.9, $4,160. 2, Jason Miller, Lance Creek, Wyo., 4.0, $3,618. 3, (tie) Lee Graves, Calgary, Alberta; Chancey Larson, Manhattan, Kan.; Dirk Tavenner, Rigby, Idaho; 4.1, $2,532.  6, (tie) Jacob Shofner, Huntsville, Texas; Seth Brockman, Wheatland, Wyo.; Tyler Waguespack, Gonzales, La.; Les Shepperson, Midwest, Wyo.; and Dakota Eldridge, Elko, Nev.; 4.2, $543. (Total on Two) 1, Hunter Cure, Holliday, Texas, 8.6. 2, Blake Knowles, Heppner, Ore., 8.8. 3, Morgan Grant, New Waverly, Texas, 9.0. 5. Casey Martin, Sulphur, La., 9.2. 5, Dakota Eldridge, Elko, Nev., 9.3. 6, Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 9.5. 7, Tom Lewis, Lehi, Utah, 9.6. 8, K.C. Jones, Decatur, Texas, 9.9. 9, Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore., 10.0. 10, Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., 10.2. 11, Casey McMillen, Redmond, Ore., 10.3. 12, Jason Thomas, Benton, Ark., 10.5. 

Team Roping:  (First Round Winners) 1, Turtle Powell, Stephenville, Texas, and Dugan Kelly, Paso Robles, Calif., 5.0 seconds, $4,584 each. 2, (tie) Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas; and Brady Tryan, Huntley, Mont., and Cody Doescher, Oklahoma City; 5.2, $3,687. 4, (tie) Paul David Tierney, Oral, S.D., and Jared Bilby, Bridgeport, Neb.; Drew Horner, Plano, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan.; and Jimmy Tanner, Tifton, Ga., and Shawn Harris, Searcy, Ark., 5.4, $2,193. 7, (tie) 1, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz.; Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Paul Eaves, Lonedell, Mo.; B.J. Campbell, Aguila, Ariz., and Byron Wilkerson, Duncan, Ariz.; and Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 5.5, $349. (Second Round Winners)  1, Arky Rogers, Lipan, Texas, and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.6, $4,584. 2, Arky Rogers, Lipan, Texas, and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.6, $3,986. 3, (tie) Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif.; and Spencer Mitchell, Colusa, Calif., and Dakota Kirchenschlager, Stephenville, Texas, 4.8, $3,089. 5, Keven Daniel, Franklin, Tenn., and Chase Tryan, Helena, Mont., 5.0, $2,193. 6, (tie) Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz.; Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M.; and Colby Siddoway, Hooper, Utah, and Shay Carroll, La Junta, Colo., 5.2, $997.  (Total on Two) 1, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 10.7. 2, (tie) Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M.; and Keven Daniel, Franklin, Tenn., and Chase Tryan, Helena, Mont.; 10.8 each. 4, Drew Horner, Plano, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 11.1. 5, Brady Tryan, Huntley, Mont., and Cody Doescher, Oklahoma City, Okla., 11.3. 6, Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 11.4. 7, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 11.6. 8, (tie) Robby Farias, Kilauea, Hawaii and Cole Wilson, Lake Shore, Utah; and C.R. Wilken, Templeton, Calif., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 12.0. 10, Travis Bounds, Grand Junction, Colo., and Wade Kreutzer, La Veta, Colo., 12.3. 11, Jake Barnes, Scottsdale, Ariz., and Bode Baize, Anthony, N.M., 12.4. 12, Levi Grantham, Paso Robles, Calif., and Dennis Watkins, Bakersfield, Calif., 12.9.

Saddle Bronc Riding: (First Round Winners) 1, (tie) Jake Wright, Milford, Utah, on Big Bend Rodeo's Short Cut and Chad Ferley, Oelrichs, S.D., on Flying Five Rodeo's Spring Blues, 84 points, $3,009 each. 3, (tie) Tyler Corrington, Hastings, Minn., and Rusty Allen, Eagle Mountain, Utah, 83, $1,590. 5, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 82, $794. 6, (tie) Dusty Hausauer, Dickinson, N.D., and Bradley Harter, Weatherford, Texas, 79, $511. 8, (tie) Sterling Crawley, Stephenville, Texas; Cody Wright, Milford, Utah; Jake Wright, Milford, Utah; Jesse Kruse, Great Falls, Mon.; Isaac Diaz, Desdemona, Texas; Chet Johnson, Sheridan, Wyo.; Cort Scheer, Elsmere, Neb.; and Cole Elshere, Faith, S.D.; 78, $43 each. (Second Round Winners) 1, (tie) Jake Wright, Milford, Utah, on Flying U Rodeo's Battle Call and Samuel Kelts, Millarville, Alberta, on Flying Five Rodeo's Holy Holly, 85, $3,009. 3, (tie) Cody Taton, Corona, N.M.; Chet Johnson, Sheridan, Wyo.; and Cort Scheer, Elsmere, Neb.; 84, $1,325. 6, Jacobs Crawley, Stephenville, Texas, 83, $568. 7, Wade Sundell, Boxholm, Iowa, 81, $454. 8, (tie) Cody DeMoss, Heflin, La.; Sterling Crawley, Stephenville, Texas; Spencer Wright, Milford, Utah; Isaac Diaz, Desdemona, Texas; and Chad Ferley, Oelrichs, S.D.; 80, $68. (Total on Two) 1, Jake Wright, Milford, Utah, 169. 2, Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 164. 3, Cort Scheer, Elsmere, Neb., and Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 162. 5, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, and Cody Taton, Corona, N.M., 160. 7, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 159. 8, (tie) Sterling Crawley, Stephenville, Texas, and Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 158. 10, (tie) Cody Wright, Milford, Utah, and Wade Sundell, Boxholm, Iowa, 156. 12, Cody DeMoss, Heflin, La., 153.   

Tie-Down Roping: (First Round Winners) 1, Scott Kormos, Teague, Texas, 7.2 seconds, $4,423. 2, Jake Pratt, Ellensburg, Wash., 7.5, $3,846. 3, Jake Hannum, Ogden, Utah, 7.7, $3,269. 4, Clint Cooper, Decatur, Texas, 7.9, $2,692. 5, Blair Burk, Durant, Okla., 8.0, $2,115. 6, (tie) Jerad Hofstetter, Lubbock, Texas, and Shane Slack, Idabel, Okla., 8.3, $1,250. 8, (tie) Adam Gray, Seymour, Texas, and Roger nonella, Klamath Falls, Ore., 8.4, $192. (Second Round Winners) 1, Caleb Smidt, Yorktown, Texas, and Tyson Durfey, Colbert, Wash., 7.8, $4,134. 3, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 7.9, $3,269. 4, Scott Kormos, Teague, Texas, 8.1, $2,692. 5, Clif Cooper, Decatur, Texas, 8.3, $2,115. 6, (tie) Justin Truman, Huntington, Utah; Reese Riemer, Stinett, Texas; Jerrad Hofstetter, Lubbock, Texas; and Clint Cooper, Decatur, Texas; 8.4, $721. (Total on Two) 1, Scott Kormos, Teague, Texas, 15.3. 2, (tie) Tyson Durfey, Colbert, Wash., and Clint Cooper, Decatur, Texas, 16.3. 4, Jerrad Hofstetter, Lubbock, Texas, 16.7. 5, Reese Riemer, Stinett, Texas, 16.9. 6, Roger Nonella, Klamath Falls, Ore., 17.4. 7, Jake Hannum, Ogden,  Utah, 17.5. 8, (tie) Stran Smith, Childress, Texas, and Shane Slack, Idabel, Okla., 17.8. 10, (tie) Adam Gray, Seymour, Texas; Ryle Smith, Oakdale, Calif.; and Monty Lewis, Hereford, Texas; 18.0.

Barrel Racing:  (First Round Winners) 1, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.24 seconds, $2,983. 2, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 17.26, $2,557. 3,Jill Welsh, Paker, Ariz., 17.29, $2,131. 4, Kyra Stierwalt, Leedey, Okla., 17.37, $1,847. 5, Linda Vick, Hesperia, Calif., 17.38, $1,421. 6,  Cindy Woods, Newburg, Ore., 17.43, $1,136. 7, (tie) Sue Smith, Blackfoot, Idaho and Sammi Bessert, Loma, Colo., 17.45, $710. 9, Kelli Tolbert, Hooper, Utah, 17.46, $426. 10, Angie Hardin, Cottonwood, Calif., 17.48, $284.  (Second Round Winners) 1, Sammi Bessert, Loma, Colo., 17.09, $2,983. 2, (tie) Christina Richman, Glendora, Calif., and Sue Smith, Blackfoot, Idaho, 17.15, $2,344. 4, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 17.18, $1,847. 5, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.19, $1,421. 6, (tie) Kelli Tolbert, Hooper, Utah; and Pamela Capper, Cheney, Wash.; 17.24, $994. 8, (tie) Sheena Robbins, Fresno, Calif.; and Sabrina Ketcham, Yeso, N.M.; 17.26, $497. 10, Marvel Murphy, Las Vegas, Nev., 17.28, $284.  (Total on Two) 1, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 34.43. 2, Nicole Aichele, Walla Walla, Wash., 34.44. 3, Sammi Bessert, Loma, Colo., 34.54. 4, Sue Smith, Blackfoot, Idaho, 34.60. 5, Kelli Tolbert, Hooper, Utah, 34.70. 6, Christina Richman, Glendora, Calif., 34.82. 7, Sheena Robbins, Fresno, Calif., 34.89. 8, (tie) Cindy Woods, Newberg, Ore., and Sabrina Ketcham, Yeso, N.M., 34.97. 10, Nancy Hunter, Neola, Utah, 35.00. 11, Timi Lilckley, Jerome, Idaho, 35.03. 12, Linda Vick Hesperia, Calif., 35.14. 

Bull Riding: (First Round Winners – Final Round Qualifiers) 1, Brett Stall, Detroit Lakes, Minn., 89 points on Western Rodeo's Big Jake, #5,922. 2, (tie) Jordan Wacey Spears, Redding, Calif., and Chris Roundy, Spanish Fork, Utah, 87, $3,955. 4, Wyatt Mecham, Heber City, Utah, 86, $2,176.  5, Tyler Willis, Wheatland, Wyo., 85, $1,384. 6, Cody Whitney, Sayre, Okla., 84, $989. 7, (tie) Tanner Byrne, Prince Alberta, Saskatchewan, and Ty Pozzobon, Merritt, British Columbia, 83, $692. 9, (tie) Brennon Eldred, Purcell, Okla., and Shane Proctor, Grand Coulee, Wash., 80.


Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and Sarkes Tarzian, Inc. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.