Nevada Election Results At The County Levels - KTVN Channel 2 - Reno Tahoe News Weather, Video -

Nevada Election Results At The County Levels

Posted: Updated:

Nevada's polls are now closed, and results are now in for the county races.

According to www.silverstateelection.com, 100 percent of the votes are in:

Carson--

Justice of the Peace, Department 1:
Tom Armstrong: 70%
Michael F. Bell: 30%
 
Supervisor Ward 2:
Brad Bonkowski: 54%
Dennis E. Johnson: 46%
 
Supervisor Ward 4:
Jim Shirk: 50.6%
Molly Walt: 49.94%
 
School Trustee, District 2:
Laurel Crossman: 66%
Donnie Moellendorf: 34%
 
School Trustee, District 7:
Joe Cacioppo: 55%
J. Alice Mueller: 45%

Carson Questions:
CC1:
Yes: 32%
No: 68%
 

Churchill--

County Commission, District 1:
Harry Scharmann: 53%
James Johnson: 47%
 
County Commission, District 3:
Carl Erquiaga: 100%
 
Board of School Trustees - 4 years:
Ron Evans: 21%
Gregory Koenig: 19%
Steve Nunn: 19%
Joe Alexander Dahl: 16%
Don Keele: 14%
Mark Melrose: 11%
 
Board of School Trustees - 2 years:
Carmen Schank: 71%
Henry Wohle: 29%
 
Mosquito Abatement District:
Sheldon Chipp: 38%
Ron Rudden: 34%
Marion Jonte: 28%
 
Justice of the Peace:
Mike Richards: 59%
Brenda Ingram: 41%
 
 
Clark:
 
County Commission, District A:
Steve Sisolak: 59%
Barry Herr: 37%
Brian Brassfield: 4%
 
County Commission, District B:
Tom Collins: 55%
Ruth Johnson: 40%
Warren Markowitz: 5%
 
County Commission, District C:
Larry Brown: 58%
Craig O. Lake: 38%
Brad Lee Barnhill: 4%
 
County Commission, District D:
Lawrence Weekly: 81%
Wesley Cornwell: 19%
 
Clark Questions:
Question 2:
Yes: 34%
No: 66%
 
Henderson Libraries Question 1:
Yes: 45%
No: 55%
 
 
Douglas--
 
County Commissioner, District 1:
Greg Lynn: 100%
 
County Commissioner, District 3:
Doug N. Johnson: 55%
Frank Godecke: 45%
 
County Commissioner, District 3:
Doug N. Johnson: 55%
Frank Godecke: 45%
 
County Commissioner, District 5:
Barry Penzel: 52%
Michael Olson: 48%
 
School Board Trustee, Area 1:
Karen Chessell: 58%
Ron Santi: 42%
 
School Board Trustee, Area 4:
Neil Freitas: 54%
John Louritt: 46%
 
School Board Trustee, Area 5:
Teri Jamin: 53%
Laurence Lippmann: 47%
 
East Fork Swimming Pool District, 3 seats:
Janine Petrick-Sullivan: 18%
Alisa Ashbaugh: 18%
Gordon Gray: 17%
Carl Schnock: 14%
Davis John Nishikida: 14%
David Oren: 12%
Robert Cutts: 7%
 
Indian Hills, GID, 2 seats:
Chris Johnson: 30%
Ronald Lynch: 28%
Jimmy R. Weaver: 22%
Charles Swanson: 20%
 
Round Hill, GID, 2 seats:
Glen T. Smith: 44%
Wesley A. Rice: 37%
Michael Pook: 19%
 
Marla Bay, GID, 2 seats:
Ann Barnard: 46%
Roy R. Pike: 39%
Ronald J. Borsos: 15%
 
Kingsbury, GID, 3 seats:
Natalie Yanish: 26%
Robert McDowell: 22%
Jodie Nelson: 20%
Greg Felton: 19%
Ed Johns: 13%
 
Minden-Gardnerville, Sanitation District, 2 seats:
Bob Allgeier: 35%
Barbara S. Smallwood: 34%
Jerry Smith: 31%
 
Tahoe-Douglas Fire Protection District, 3 seats:
Larry F. Schussel: 27%
Greg Felton: 26%
Steve Seibel: 25%
Lawrence Howell: 22%
 
Tahoe Douglas Sewer District, 3 seats:
Richard Gardner: 21%
Diane Imbach: 19%
John Peel: 19%
Michael Riley: 19%
Tom Kennedy: 12%
Bedford Holmes: 10%
 
Town of Gardnerville, 2 seats:
Mary A. Wenner: 33%
Lloyd Higuera: 32%
Jeff Schemenauer: 22%
Marco Caldana: 13%
 
Town of Minden, 2 seats:
Steven Thaler: 40%
John Stephans: 38%
Howard Herz: 22%
 
 Elko--
 
County Commission, District 1:
Demar Dahl: 100%
 
County Commission, District 3:
Glen Guttry: 100%
 
County Commission, District 5:
Grant Gerber: 76%
James Jefferies: 24%
 
School Board Trustee, District 4:
Ron Zumwalt: 50.15%
Dean Hartwig: 49.85%
 
Mayor, West Wendover:
Emily Carter: 53%
Donnie Andersen: 47%
 
Elko Council, 2 seats:
Mandy Simons: 28%
Robert Schmidtlein: 20%
Pedro Marin, Jr.: 19%
Vern Koncher: 12%
Cherrie Holton: 12%
Thomas Bruns: 9%
 
Carlin Council, 2 seats:
Jay Duke: 27%
Bob Demars: 23%
David Trujillo: 20%
Lincoln Litchfield: 19%
Larry Burton: 11%
 
Wells Council, 3 seats:
Layla Walz: 30%
Gretchen Hubert: 25%
Bruce Widmer: 25%
David E. Fuller: 20%
 
West Wendover Council, Seats 3 and 4:
Saul Andrade: 27%
Gerardo Rodriguez: 26%
Casey Snyder: 21%
Johnny Gorum: 20%
Gary Kirigin: 3%
Brian Kunzman: 3%
 
Elko Conv. Auditorium, seat C:
Matt McCarthy: 68%
Bill Hance: 32%
 
Elko TV, seat E:
Betsy Brian: 59%
Kent Lebarts: 41%
 
Eastline, Justice of the Peace:
Brian Boatman: 52%
Reese Melville: 48%
 
Carlin, Justice of the Peace:
Teri Feasel: 75%
Ella Baugh Trujillo: 25%
 
Elko, Justice of the Peace:
Mason Simons: 55%
David Loreman: 45%
 
Wells, Justice of the Peace:
Patricia Calman: 79%
Don Adair: 21%
 
Jackpot, Justice of the Peace:
Brad Hester: 53%
Monica Burt: 47%
 
 
Esmeralda--
 
County Commissioner, District 2:
Nancy Boland: 100%
 
County Commissioner, District 3:
Ralph Keyes: 79%
Wayne Munekiyo: 21%
 
Justice of the Peace:
Juanita Colvin: 81%
Starla Rae Gumbmann: 19%
 
 
Eureka--
 
County Commissioner, District 1:
JJ Goicoechea: 60%
Leonard Fiorenzi: 40%
 
County Commissioner, District 3:
JJ Goicoechea: 60%
Leonard Fiorenzi: 40%
 
School Board Trustee, seat 1A:
Sara Simmons: 51%
Dan Norris: 49%
 
School Board Trustee, seat 1B:
Terrilynn Brown: 64%
Benita Jones: 36%
 
School Board Trustee, seat 1C:
Kathy Bacon-Bowling: 61%
Robert Burnham: 39%
 
 
Humboldt--
 
County Commission, seat A:
Marlene Brissenden: 54%
Joyce Sheen: 46%
 
County Commission, seat B:
Mike Bell: 79%
Allen Violette: 21%
 
County Commission, seat D:
Garley Amos: 55%
Jim White: 45%
 
Humboldt County Hospital District Trustee, seat C:
Soon Kim: 53%
William Hammargren: 47%
 
Humboldt County Hospital District Trustee, seat D:
Ed Hopfer: 58%
Jenny Setzer: 42%
 
Winnemucca City Council, seat 1:
Michael Owens: 53%
Doris Phillips: 47%
 
Winnemucca City Council, seat 3:
Ken Tipton: 42%
Charles Engstrom: 22%
Sal Romero: 20%
Laura Hummel: 15%
 
Winnemucca City Council, seat 5:
Paige Brooks: 46%
Carrie Stringham: 40%
Bill Douglas: 14%
 
McDermitt Fire District, seat C:
Bruce Easterday: 90%
Dale Hartley: 10%
 
McDermitt GID, Board Seat E:
Donald Petersen: 87%
Dale Hartley: 13%
 
Justice of the Peace Union Twn:
James Loveless: 45%
Lefette Norcutt: 55%
 
 
Lander--
 
County Commission, District 3:
Patsy Waits: 100%
 
County Commission, District 4:
Steven Stienmetz: 51%
Judie Allan: 49%
 
Lander County Hospital District Trustee, seat A:
Marian Lawson: 52%
Michelle Nevarez: 48%
 
Austin Justice of the Peace:
William Schaeffer: 77%
Ray Williams: 23%
 
 
Lincoln--
 
County Commission, District A:
Adam Katschke: 100%
 
County Commission, District C:
Edwin Higbee: 100%
 
County Commission, District E:
Paul Mathews: 100%
 
County Treasurer:
Shawn Frehner: 65%
Denice Brown: 35%
 
School Trustee, District A:
Pat Kelley: 63%
Ron Hibble: 37%
 
Lyon--
 
County Commission, District 1:
Bob Hastings: 64%
Chuck Roberts: 36%
 
County Commission, District 3:
Ray Fierro: 54%
Ken Gray: 46%
 
County Commission, District 4:
Joe Mortensen: 61%
Sherry Parsons: 39%
 
Lyon County School District Trustee, District 7, Smith Valley:
Jason Sanderson: 51%
Joe Giomi: 49%
 
Central Lyon Fire Protection Director:
Ray Johnson: 51%
Toni Anderson: 49%
 
Smith Valley Fire Protection Director:
Jeffrey Lommori: 36%
Kathleen Spencer: 26%
David Cosner: 23%
Randy Dias: 15%
 
Fernley City Council, Ward 2:
Dan McCassie: 57%
Donald Parsons: 43%
 
Fernley City Council, Ward 5:
Calvin Eilrich: 54%
Don Tibbels: 46%
 
JP, Canal Township:
Robert Bennett: 51%
Brandi Jensen: 49%
 
JP, Walker River Township:
Michael Fletcher: 59%
Dennis Milligan: 41%
 
County Question 1:
Yes: 39%
No: 61%
 
 
Mineral--
 
County Commission, Seat A:
Clifford Cichowlaz: 52%
Jim Utterback: 48%
 
County Commission, Seat B:
Paul MacBeth: 57%
James Essenpreis: 43%
 
Mineral County Hospital Board Trustee:
Michelle Dow: 42%
Don Dockrey: 35%
Don Vaden: 23%
 
Justice of the Peace, Hawthorne Township:
Jay Gunter: 53%
Curtis Schlepp: 47%
 
County Question 1:
Yes: 69%
No: 31%
 
 
Nye--
 
County Commissioner, District 1:
Lorinda Wichman: 100%
 
County Commissioner, District 2:
Frank Carbone: 56%
Gary Hollis: 44%
 
County Commissioner, District 3:
Donna Cox: 52%
Kenneth Searles: 48%
 
Justice of the Peace, Pahrump, Department 1:
Louis Decanio: 61%
Ron Kent: 39%
 
Justice of the Peace, Tonopah township:
Jennifer Klapper: 55%
Clyde Terrell: 45%
 
Justice of the Peace, Beatty township:
Kay Handy: 38%
Gus Sullivan: 62%
 
Amargosa Valley Town Board:
John Bosta: 14%
Joseph Cohan: 18%
Joe Delee: 20%
Trevor Dolby: 17%
Scott Harris: 12%
J.E. McNeely: 19%
 
Pahrump Town Board:
Amy Riches: 27%
Bill Dolan: 26%
Frank Maurizio: 25%
Vicky Parker: 22%
 
County Question 1:
Yes: 23%
No: 77%
 
County Question 2:
Yes: 51%
No: 49%
 
 
Pershing--
 
County Commission, Seat A:
Darin Bloyed: 100%
 
County Commission, Seat B:
Pat Irwin: 100%
 
Justice of the Peace:
James Evans: 60%
Karen Stephens: 40%
 
Big Meadow Conservation District:
Leighton Knisley: 100%
 
Lovelock Meadows Water District:
Chad Chambers: 40%
Jim Goldsworthy: 33%
Maurice Nelsen: 27%
 
Hospital District:
Lisa Schwarzenberg: 55%
Joe Pierce: 45%
 
 
Storey--
 
County Commission, District 1:
Marshall McBride: 51%
Thomas Purkey: 49%
 
County Commission, District 3:
Lance Gilman: 62%
Mathew Conley: 38%
 
Justice of the Peace:
Eileen Harrington: 52%
Jack McGuffey: 48%
 
County Questions:
Yes: 55%
No: 45%
 
 
Washoe--
 
County Commissioner, District 1:
Marsha Berkbigler: 53%
Andrew Diss: 47%
 
County Commissioner, District 4:
Vaughn Hartung: 100%
 
School Board Trustee, District A:
Lisa Ruggerio: 61%
Dale Richardson: 39%
 
School Board Trustee, District D:
Howard Rosenberg: 54%
Ken Grein: 46%
 
School Board Trustee, District E:
David Aiazzi: 50.5%
Diane Nicolet: 49.5%
 
Incline Village General Improvement District:
Jim Smith: 21%
Bill Devine: 17%
Tim Callicrate: 15%
George Del Carlo: 15%
Bea Epstein: 15%
Jim Hammerel: 17%
 
North Lake Tahoe Fire Protection District:
Wayne Fischer: 25%
Dale Smith: 24.95%
Chris May: 18.11%
Steven King: 12.10%
Paul Zahler: 19.83%
 
Palomino Valley General Improvement District:
Dennis Magers: 29%
Mitch Gerlinger: 28%
Martin Breitmeyer III: 17%
Peter Schmalzer: 26%
 
South Truckee Meadows General Improvement District Local Managing Board:
Jerry Schumacher: 23%
Steve Cohen: 20%
R.D. Acheson: 16%
Jerry Gamroth: 13%
Gary Tavernetti: 15%
Barry Winzler: 13%
 
Sun Valley General Improvement District:
Linda Woodland: 23%
Margaret Reinhardt: 22%
Joseph Barstow: 22%
Warren Brighton: 14%
Vicky Maltman: 19%
 
Verdi TV District:
H.R. Mosconi: 33%
Michelle Zunino Banbury: 32%
Kim Toulouse: 26%
Rajan Zed: 9%
 
Reno Council, Ward 1:
Jenny Brekhus: 58%
Bernie Carter: 42%
 
Reno Council, Ward 3:
Oscar Delgado: 59%
Cliff Young: 41%
 
Reno Council, Ward 5:
Neoma Jardon: 54%
Kitty Jung: 46%
 
Reno Council, at large:
Hillary Schieve: 53%
David Ward: 47%
 
Reno Municipal Court Judge, Department 2:
William Gardner: 100%
 
Justice of the Peace, Reno-Verdi, Department 1:
Patricia Lynch: 59%
Greg Shannon: 41%
 
Justice of the Peace, Reno-Verdi, Department 6:
Pierre Hascheff: 64%
Gemma Waldron: 36%
 
Justice of the Peace, Gerlach-Wadsworth:
Terry Graham: 67%
Ralph Copeland: 33%
 
Questions:
WC-1: 2012 Public Safety Automatic Aid Advisory:
Yes: 81%
No: 19%
 
WC-2: 2012 Public Services Funding Advisory:
Yes: 40%
No: 60%
 
RNO-1: CITY OF RENO ADVISORY BALLOT QUESTION:
Yes: 76%
No: 24%
 
 
 
White Pine--
 
County Commissioner, Seat 2:
Mike Coster: 52%
Richard Carney: 48%
 
County Commissioner, Seat 3:
Laurie Carson: 61%
Jack Norcross: 39%
 
County Commissioner, Seat 4:
Richard Howe: 55%
Gary Perea: 45%
 
School Board Trustee, Seat D:
Mary Kerner: 62%
Austin Sorensen: 38%
 
TV District #1, Seat A:
Arthur Olson: 54%
Wyatt Cox: 46%
 
Ely Justice of the Peace:
Stephen Bishop: 54%
Matthew Hibbs: 46%
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and Sarkes Tarzian, Inc. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.